Skocz do zawartości

Ogólna dyskusja dotycząca jakości grafiki generowanej przez PS2 (z wszystkich lat życia).

• Zaloguj się aby odpowiedzieć
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jusko

Jusko
  • Użytkownicy
  • 133 Postów:

Wysłany 13 lipiec 2013 - 12:22

Cześć.

Jako, że nie jestem na czasie z nadążaniem za generacjami konsol i nie zdążyłem kupić nawet PS3 ani Xbox 360, pogrywam ciągle ostro na PS2 (mimo, że PS 4 za pasem) :)

Jako, że nie posyłam konsoli na emeryturę i nadal kupuję "nowe" gry na PS2 i szykuję się do zakupu nowego pada - opatrzyłem się już z możliwościami tej konsoli i jestem w małej konsternacji, jeśli chodzi o jakość generowanej grafiki.

Kiedy PS2 miało swoją premierę, zachwalano ją jako najpotężniejszą konsolę na świecie (i tak było przez chwilę). Niemniej patrząc pod kątem tamtej generacji - czy tak naprawdę przekładało się to na jakość grafiki? Problem w tym, że na PS2 było sporo w miarę ładnych gier (plus Black i God of War, które wyciągnęły co się da), ale jakość tej grafiki nie była jakaś ujmująca dla mnie, szczególnie przy pierwotnych przechwałkach o krańcach technologii tamtych lat.

Na pewno jednym z powodów jest siłą rzeczy i nie do przeskoczenia na tamten czas low-res, który wyłazi z gier. Innym, dla którego grafika też jakoś nie powalała jest aliasing i słynne "jaggies" - to też dość często i w każdej grze widać, a widać, że nie każdemu developerowi chciało się nad tym popracować (to + low-les sprawia, że dystans paru metrów przed graczem i obiekty tam są czasem nie do rozpoznania, króluje tu u mnie NFS: Most Wanted). Mam też wrażenie, że obraz na PS2 nie był ostry, ale tu też przyczyną może być low-res - wszystko wydaje się bowiem rozmyte, nieostre, a jak producent jeszcze rozmyje grę bardziej to niemal jak patrzenie spod wody (np. Matrix: Path of Neo. Choć przyczynami rozmycia może też być jakaś próba anty-aliasingu). W zasadzie z tych gier w które ja grałem, to prócz Black i God of War żadna gra mnie graficznie nie ujęła (nawet Resident Evil 4, który z PS2 podobno też wyciska co się da). Ba - grając w gry na PS2, to przy produkcjach z 2003-2005 widać już jakby, iż konsola osiągnęła limit (albo developerzy dawali ciała). Obserwując czasem wersje PS2 a inne platformy stwierdzałem, że PS2 to marka sama w sobie, ale grafika aż tak nie zachwyca i może lepiej dla moich oczu, jak pogram w tę samą grę na czymś innym? Przez pierwszy rok czy dwa wychodziły ładne gry - potem chyba zaczynało brakować mocy obliczeniowej i developerzy chyba pierwsze co robili to cięli grafikę aby upakować grę do sprzętu.

Doszedłem zatem do wniosku, że informacje z premiery PS2 jako potężnej konsoli być może nie oznaczają zatem świetnej jakości grafiki, tylko grafikę która jest jaka jest, ale za to sporo mocy obliczeniowej do wykorzystania na np. AI, fizykę świata i rzeczy techniczne jakie dzieją się w tle?

Ciekawi mnie Wasza opinia. Czy rzeczywiście PS2 mogło wiele ale nie w grafice już od początu, czy po prostu developerzy byli leniwi i wisiał im wyłażący z ekranu aliasing i low-res (choć jedno wiąże się z drugim)? Graficznie często nie jest źle, ale ujmującą graficznie konsolą bym jej nie nazwał (wyłączam teraz inne konsole tamtej generacji które wyszły trochę po PS2, skupiam się tylko na czarnuli).

Edytowanie przez Jusko, 13 lipiec 2013 - 13:29 .

#2 Mały

Mały
  • Użytkownicy
  • 145 Postów:

Wysłany 13 lipiec 2013 - 22:42

PS2 jak dla mnie do tej pory jest BOGIEM wśród konsol, ale do rzeczy. Developerzy musieli się na początku zaznajomić z architekturą, więc często pierwsze gry kulały np. "Sypro Enter The Dragonfly" gdzie często spadały fps i gra też lubiła się zaciąć. W miarę praktyki niektórzy osiągneli kosmiczne rezultaty (różnica w grafice GoW i GoW 2) czy BLACK lub GT4. Problem, o którym opowiadasz to typowy marketing. Dany producent posiada ekipę programistów, która po jakimś czasie wypracowała sobie silnik graficzny, który posiadał "przyzwoite' parametry ale szału nie robił. No i producent kalkulując koszta wydaje grę na takim silniku jaki posiada, bo po co ma płacić za produkcję kolejnego silnika graficznego skoro "I tak ludzie to kupią". Sytuacja ta niestety się nie zmieniła i na PS3 doświadczam tego samego. X360 który ma bebechy pc'towe i jest łatwiejszy do programowania ma gry w 60fps np. NFS Carbon, Bayonetta, CoD Black Ops itd. Na ps3 te gry smigają w 30 fps albo framerate skacze co jest jeszcze gorsze. Wszystko to spowodowane jest skomplikowaną architekturą Cella, z którą jak widać większość nie chce walczyć bo hajs i tak się będzię zgadzać ( Black Ops działa w 30fps, mimo że MW2 które wydano wcześniej działało w stałych 60 fps).

Edytowanie przez Mały, 13 lipiec 2013 - 22:43 .

#3 kidman64

kidman64

smutno ci? zabij sie

• GoodFellas
  • 4046 Postów:

Wysłany 15 lipiec 2013 - 00:09

Zobacz postMały, o 13 lipiec 2013 - 22:42 , napisał:

Black Ops działa w 30fps, mimo że MW2 które wydano wcześniej działało w stałych 60 fps.
Nieprawda, Black Ops chodzi w 60 klatkach.
Dodaj obrazekDodaj obrazekDodaj obrazekDodaj obrazekDodaj obrazekDodaj obrazekDodaj obrazekDodaj obrazekDodaj obrazekDodaj obrazekDodaj obrazek
Dodaj obrazek

#4 # BERION #

# BERION #

3xNIE

• Moderatorzy
  • 8926 Postów:
  • Interests:Stare graty (konsole/kompy), gry, game-hacking i reverse engineering. A co? :}

Wysłany 15 lipiec 2013 - 10:42

@Jusko
Piętą achillesową PS2 to ilość VRAM i egzotyczny procek. Po za tym czemu się dziwisz, jak PS2 była pierwszym i najsłabszym next genem (DC uważam za middle gena ;]).

Edytowanie przez # BERION #, 15 lipiec 2013 - 10:42 .

#5 Jusko

Jusko
  • Użytkownicy
  • 133 Postów:

Wysłany 15 lipiec 2013 - 19:33

Dziś jakie były lub nie były możliwości PS2 raczej nie ma większego znaczenia, gdyż ta konsola zakończyła swój żywot (oficjalny) więc to luźne spostrzeżenia które niczego już nie zmienią, ale wymienić się opiniami warto. Przez ekran przewinąły mi się jeszcze ze dwa arty dotyczące sprzętowego porównania PS2 z Xbox i potwierdziły one w pewnym stopniu moje przypuszczenia. PlayStation 2 było technicznie najsłabszą konsolą swojej generacji, to wiemy. Niemniej z tego co wyczytałem i sam się domyślałem, graficznie pomijając Black, Gran Turismo, Metal Gear Solid i God of War (niektórzy dodają też Final Fantasy) - rewelacji deweloperzy nie pokazali a mam też wrażenie, iż w miarę upływu lat gry wychodziły brzydsze niż na początku (pewnie gry z czasem były już na tyle opasłe, iż trzeba było ciąć po grafice która najwięcej ssie). Niemniej choć parametrami konsola była słabsza, to podzespoły były na tyle szybkie i wydajne, że konsola potrafiła uciągnąć sporo i aż tak nie odstawała, tym bardziej jeśli deweloper wiedział jak to zaprogramować. Także choć gry wyglądały logicznie gorzej niż z Xboxa i Gamecube, to czarnula i tak była w stanie pociągnąć te same tytuły. Niemniej i tak patrząc na wiele z gier w które grałem, to zastanawiam się jak tak pogorszone konwersje mogły się sprzedawać a ludzie jeszcze się cieszyli (np. Matrix: Path of Neo lub NFS: Most Wanted. Piksele wprawdzie z ekranu nie wychodziły to nie PSX, ale rozmycia, łamane krawędzie, ciężki do rozpoznania dystans paru metrów przed graczem i tak potrafią czasem zmęczyć oczy).

#6 # BERION #

# BERION #

3xNIE

• Moderatorzy
  • 8926 Postów:
  • Interests:Stare graty (konsole/kompy), gry, game-hacking i reverse engineering. A co? :}

Wysłany 15 lipiec 2013 - 20:31

Gry które wymieniłeś to porty z PC, zrobione na odwal się. Papierem laksmusowym są gry od 1st party dev. Nie bardz owiem o jakie rozmycia Ci chodzi, ale jeśli o to, że z bliska tekstury wyglądały jak ptasia kupa to wina ich niskiej rozdzielczości, de facto zasobności VRAM i sposobu i prędkości ich wymiany, a także samej jakości mipmap.

Im nowsze gry tym lepsza grafika. ;) Kiedyś fakt, było ostrzej ale zwróć uwagę, że było też bardziej sterylnie, pusto - ubogo w obiekty.

AA i HDR były problemem na początku. Nie ma sprzetowego wsparcia dla tych efektów (podobno ;]). Pierwszymi sensownumi grami z AAx2 był DMC i GT3 (ale europejskie).

Edytowanie przez # BERION #, 15 lipiec 2013 - 20:31 .

#7 Jusko

Jusko
  • Użytkownicy
  • 133 Postów:

Wysłany 15 lipiec 2013 - 21:09

Z tym sprzętowym wsparciem dla AA to można wyczytać różnie, a najlepiej wiedzą deweloperzy. Na niektórych WWW czytałem, że wsparcia sprzętowego nie ma, na innej, że niby biedne jest - ale jest na tyle mało wydajny, iż trzeba i tak opracować dobre metody softwearowe (pewnie dlatego większość gier jest tak połamana na krawędziach - biedne AA lub brak, a ewidentnie widać po grach, kiedy ktoś się postarał z wygładzaniem lub kompletnie zlał). Jeśli chodzi o rozmycie gier, to w zasadzie jest to coś, co nieco przeszkadza mi w grach na PS2 - nie na tyle abym porzucił granie na PS2, ale...z perspektywy czasu widzę, że grafika wcale nie jest tak dobra jak ją zapamiętałem nim kupiłem 2 lata temu PS2 w końcu na własność.

Jeśli chodzi o rozmycie, idealnie widać to na zrzucie. Zrzut jest porównaniem NFS: Most Wanded PS2-PC. O grę nie chodzi - wiele gier na PS2 to posiada z mniejszym lub większym nasileniem. Zrzut zatem obrazuje ogólny rys co mam na myśli, nie piję konkretnie do tej gry: http://i.ytimg.com/v...GlIIA5UUo/0.jpg

Z mipmappingiem chyba też sobie wielu pocinało, bo dla mnie właśnie często dystans przed graczem wygląda właśnie jak na obrazku po lewej, gdzie mipmappingu nie zastosowano: http://pl.wikipedia....ing_example.png

Ile ja czasu spędziłem regulując ustawienia ostrości i kolorów TV, aby wyostrzyć obraz gier :) Low-res + rozmycia + jaggies słynne powodują, że content PS2 chyba wcale nie był aż tak ładny i czasem gra się średnio komfortowo. Szczególnie niesamowicie biją przekłamania między screenami producentów, które zamieszczane były w recenzjach gier i na ich pudełkach a tym, co rzeczywiście widać na ekranie TV (w przypadku PS2 nie ma co wierzyć w te obrazki, sztucznie wygładzane i polerowane). No ale mimo marudzenia - wygodniej mi się po prostu gra na czarnili niż PC/PSP/Wii :)

Dlatego widząc łamane krawędzie, rozmycia i grafikę nieco na odwal się w wielu grach na PS2, zacząłem zastanawiać się na ile ta konsola rzeczywiście była high-endem japońskiej myśli technologicznej. W sumie była - Emotion Engine i GS, ale czy to rzeczywiście przekładało się na grafikę? Prócz paru perełek wymienianych w tym temacie, ja widuję na tej konsoli zalew grafiki średniej i nie wiem czy to przypadek bo konsola rzeczywiście miała takie tyły, czy tylko lenistwo programistów (i czy to przypadek, że deweloperzy perełek stworzyli grafikę, jakiej inne studia nie robiły przez cały cykl życia PS2).

Hmm...a może właśnie dochodzimy do sedna i lenistwa deweloperów - skoro należało dla PS2 zastosować tyle trików, to w przypadku tytułu cross-platform robiło się może po prostu działającą wersję i wio na sprzedaż - jest wersja dla PS2? Jest. No to graj a nie patrz na grafikę i marudź...? Może i tak, ale w 2005 roku taka nieszczególna grafika tylko izolowała moim zdaniem PS2 graficznie od reszty konsol a nie daj PC, mimo że był to wtedy jeszcze current-gen (mam parę tytułów z tego roku i grałem w nie też na innych platformach, różnice nie były na plus PS2). I stąd całe wynurzenia - myślę, że na PS2 się po prostu lepiej gra niż ogląda :)

Edytowanie przez Jusko, 15 lipiec 2013 - 21:59 .

#8 # BERION #

# BERION #

3xNIE

• Moderatorzy
  • 8926 Postów:

Wysłany 16 lipiec 2013 - 13:42

Na jakim telewizorze grasz? Bo zdaje mi się, że mylisz pojęcia: rozmazanie ekranu z rozmazywaniem tekstur.

#9 Jusko

Jusko
  • Użytkownicy
  • 133 Postów:

Wysłany 16 lipiec 2013 - 14:50

TV to Trilux 140V T, CRT, 15" (ale nie ma o nim za dużo w sieci). Przez pewien czas myślałem oczywiście, że to wina telewizora, ale przerobiłem trzy TV CRT z konsolą i wszędzie było prawie to samo (ustawienia TV dotyczące ostrości miałem w pewnym momencie tak mocne, że aż kłuło w oczy :) ). Problemem są właśnie czasem strasznie rozmyte tekstury - są oczywiście gry, które są ostre jak żyletka ale w większości rządzą gry rozmyte, a jak producent dorzuci jeszcze jakieś blurowanie, to kaplica. W całości daje to ogólnie strasznie rozmyty obraz, z którego momentami nijak można się cieszyć (dlatego miałem średnią radość z pogrywania w takiego NFS: Most Wanted).

Chyba tym samym doszliśmy do konsensusu - większość deweloperów szła na łatwiznę i zmniejszała grafikę, rozmywała tekstury i po prostu wydawała grę. Technicznie po części to wina PS2, ale również deweloperów (ci od God of War, Silent Hill, Black, MGS czy Gran Turismo pokazali, że można wiele...ale to były tytuły tylko na PS2 i się starali). Niemniej w ogólnym rozrachunku myślę, że PS2 nie ujmowało grafiką w swojej generacji i dostawała marne konwersje (które czasem są na tyle pogorszone, że aż dziwne iż się je sprzedawało i grało), choć dzięki swojej magii wykończyła inne konsole i wytrzymała z produkcją aż do końca 2012r.

Edytowanie przez Jusko, 16 lipiec 2013 - 14:53 .

#10 # BERION #

# BERION #

3xNIE

• Moderatorzy
  • 8926 Postów:

Wysłany 16 lipiec 2013 - 16:42

Coś tu nie tak jest. Obraz jest ostry (jak na 640x448/640x512 bez lub... no właśnie z przeplotem), a jedynie tekstury są rozmazane. I tak ma w sumie być, nie da rady lepiej ze względów, które wyżej wymieniłem. Szczerze, to mnie to w ogóle nie przeszkadza, taka wówczas była technologia.

PS2 miała najwięcej exclusive'ów i jakościowo najlepszych, była też pierwszym next genem, długo oczekiwanym po miażdżącym wręcz sukcesie i swietnej platformy jakim był PSX. Także jak dla mnie to nic dziwnego. ;) GC kojarzył się z konsolą dla dzieci, był drogi i miał trudny start ze względu na sytuację czasów N64. Xbox kojarzył się z PCtem, a w Japonii, która kiedyś była kolebką gier w ogóle się nie sprzedał bo nie był japoński, odbiegał też designem od tego do czego przywykli ryżożercy. ;)

Edytowanie przez # BERION #, 16 lipiec 2013 - 16:47 .

0 użytkownik(ów) czyta ten temat

0 użytkownik(ów), 0 gości, 0 anonimowy(ch)