Skocz do zawartości

TUTORIAL : Czyszczenie\Regulowanie lasera w PS2

• Zaloguj się aby odpowiedzieć
103 odpowiedzi w tym temacie

#1 soro

soro

komunista ??

• Użytkownicy
  • 1799 Postów:

Wysłany 23 sierpień 2005 - 11:07

Kiedy otrzymujemy ten sam komunikat od naszej konsoli po raz setny i przyprawia nas to o palpitacje serca, oznacza to że pora wyczyścić/wyregulować laser, przeważnie przyczyną takiego zachowania konsoli są dwie. Może to być brud który się zebrał na soczewce lasera ,bądź też napięcie lasera lekko zmieniło się w skutek jego zużycia bądź wieku, oczywiście są też poważniejsze awarię mechanizmu optycznego, lecz te dwie podane przeze mnie są najczęstszymi przyczynami ( pamiętajcie że wszystko co robicie jest na waszą odpowiedzialności i jeśli nie jesteście czegoś pewni to proponuje oddać konsole do serwisu ).

:arrow: Zacznę ten tutorial od tego czego będziemy potrzebować do przeprowadzenia operacji na konsoli

1 ) Normalnego rozmiaru śrubokręt gwiazdkowy.
2 ) Bardzo małego śrubokrętu gwiazdkowego.
3 ) Bardzo małego śrubokrętu płaskiego.
4 ) Trochę izopropanylowego alkoholu (bądź środek do czyszczenia okularów )
5 ) Patyczki do czyszczenia uszu.
6 ) Puszkę sprężonego powietrza.
7 ) Oscyloskop (wyposażenie opcjonalne).

:arrow: Czyszczenie soczewki

1 ) Zanim zabierzesz się za rozkręcanie usuń płytę CD/DVD z konsoli oraz wyjmij wszystkie kable oraz urządzenia peryferyjne z konsoli. Teraz odwróć konsole i wyjmij wszystkie zatyczki które blokują dostęp do śrubek(użyj do tego celu małego śrubokrętu płaskiego).

2 ) Teraz weź normalny śrubokręt gwiazdkowy i wykręć wszystkie śrubki z konsoli.

Dodaj obrazek

3 ) Następnie postaraj się zapisać w charakterystyczny do Ciebie sposób zapisać co z jakiego miejsca pochodzi.

4 ) Odwróć konsole ( tam gdzie jest niebieski napis PS2 ),tylko trzymaj ją całą i rób to delikatnie. Teraz zdejmij górną pokrywę, będziesz musiał ją przesunąć trochę do przodu, żeby nie uszkodzić tacki od napędu, Tylko uważaj, żeby nie uszkodzić taśmy łączącej reset/eject z konsolą, bo jest ona bardzo delikatna :!:

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

5 ) Teraz usuń małe śrubki z pokrywy napędy ,tylko pamiętaj bądź ostrożny by niczego nie uszkodzić i nic na siłę :!: .

Dodaj obrazek

6 ) Następnie delikatnie podnieś pokrywę napędu pod którą obaczysz napęd konsoli.

Dodaj obrazek

7 ) Żeby usunąć tackę musisz wykręcić dwie śrubki które znajdują się po lewej stronie tacki ( patrz obrazek ).

Dodaj obrazek

8 ) Teraz delikatnie wyjmij tackę z napędu ( lub ją po prostu wysuń,ale też zachowaj przy tym jak największą ostrożność by nie połamać zębatki ), Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów ,tylko powoli i z głową ją wyciągnij (podczas wyciągania nie zarysuj soczewki lasera ). Jak już ją wyjąłeś to obejrzyj czy tacka nie jest nigdzie uszkodzona bo to też może być przyczyną złego funkcjonowania konsoli. Jak się zaopatrzyłeś w sprężone powietrze to możesz kilka razy spryskać tackę jeśli widzisz na niej kurz.

Dodaj obrazek

9 ) Jak już wyjmiesz tackę , to weź patyczek do uszu i umocz go trochę w alkoholu ( ale nie na tyle żeby ten alkohol kapał wszędzie ) .To jest taki sam środek jak ten dodawany do zestawów które służą do czyszczenia kaset audio bądź wideo. Teraz zlokalizuj szklaną soczewkę na laserze i przez jakieś 30 sekund delikatnie pocieraj soczewkę , następnie odwróć patyczek i delikatnie zbierz brud a następnie odczkeja aż resztki alkoholu odparują.

Dodaj obrazek

10 ) Teraz dla pewności wyczyścimy prowadnice lasera przy pomocy czystego wacika, postaraj się je wyczyścić dokładnie bo może się tam znajdować brud który sprawia kłopoty podczas przesuwania się lasera (patrz obrazek).

Dodaj obrazek

11 ) Przyszła pora by się weźąść za czyszczenie prowadnicy która porusza laser, tutaj też postaraj się wszystko ładnie wyczyścić zbierając cały smar z tej prowadnicy. Po dokładnym wyczyszczeniu możesz nałożyć nową warstwę smaru.

Dodaj obrazek

12 ) Nie można zapomnieć o wyczyszczeniu tego małego białego pokrętła.

Dodaj obrazek

13 ) Jeśli wykonaliściw wszystkie wyżej opisane czynności , to można uznać iż czyszczenie lasera jest zakończone. Jeśli ponownie będą występowały problemy z odczytem CD/DVD powinno się jeszcze spróbować regulacji lasera którą opisze innym razem. Teraz tak jak pisałem wcześniej przy użyciu spisu czynności składamy konsole do kupy( ostrożność jest tu priorytetem ).Pamiętajcie żeby zwrócić szczególną uwagę na taśmę łączącą konsole z przyciskami reject/reset o jest ona bardzo delikatna a jej zniszczenie może nam przysporzyć sporo problemów :!:

14 ) Jak już złożymy konsole to podpinamy wszystkie kable i próbujemy odpalić grę CDDVD. Jeśli wszystko zadziałało wtedy możecie pogratulować sobie sprawnie przeprowadzonego czyszczenia lasera. Lecz w przypadku braku różnicy trzeba się posunąć krok dalej i przejść do regulacji lasera

:arrow: Regulacja lasera w PS2

Nie będe pisał jeszcze raz jak rozebrać PS2 więc pozwole sobie skierować was do punktów 1-6 które opisałem powyżej

Po rozebraniu konsoli będzie nam jeszcze potrzebny telewizor oraz takie płyty jak : gra na Cd oraz DVD do PS2, film na DVD oraz gierka z PSX-a aby dobrze wykonać regulację. Teraz jest konieczne by konsola była podłączona do prądu jak i TV , następnie włączamy konsole i naciskamy "eject" by wyszła tacka teraz powinniśmy widzieć w górnej części napędu tak jak na tym zdjęciu poniżej takie białe pokrętło o wielkości pięcio groszówki.Teraz ponownie odłączamy konsole od prądu.

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

To pokrętło jest odpowiedzialne za kąt pod jakim promień lasera uderza w płytę ( ustawia płytę pod różnymi kątami ). Jak się dobrze przyjrzycie to zobaczycie metalową blaszkę, zaznaczcie na kółku pozycje tej blaszki w ten sposób będziecie wiedzieć jakie było oryginalne położenie tego pokrętła. Tylko nie dajcie się ponieść i nie kręćcie ile się da, tylko delikatnie przekręcie kółko o jakieś 1/8 obrotu .Teraz podłączcie konsole do prądu i TV włóżcie do konsoli płytki( sprawdzicie czy każdy rodzaj wcześniej wymienionych płyt działa) i posprawdzajcie czy wasze ustawienie przyniosło jakieś rezultaty, jeśli nie to wyjmijcie płytę , odłączcie od prądu przesuńcie jeszcze raz kółko o 1/8 obrotu i tak do skutku, lecz jeśli to nie pomoże to będziecie musieli zająć się regulacją napięcia która opisana jest w dalszej części tutoriala. W tej naprawie chodzi o znalezienie odpowiedniego kąta nachylenia płyty w stosunku do lasera by konsola czytała wszystkie rodzaje płyt. Jeśli twoja konsola po regulacji czyta wszystki płyty to możesz uznać swą ingerencję w konsola za sukces i możesz się brać za skręcanie PS2.

:arrow: To są fotki do dalszej częsci tutoriala który niedługo się ukaże

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

PS. Zaznaczam , że to nie jest mój własny tutorial tylko przetłumaczony ( przezemnie oraz przeredagowany) repair guide wraz z zripowanymi zdjęciami z jakiegoś PDF.

Pozdrawiam
:arrow:

#2 laki

laki

Fuck You Chelios!

• Ojciec Dyrektor
  • 6522 Postów:
  • Interests:Spanie ;)

Wysłany 23 sierpień 2005 - 18:59

Ja ostatnio myłem AMOLEM + wacikiem do uszu i też pomogło :lol: Nie wiem po co toturial do tego? Tylko chyba Talon i Ajron mogą mieć z tym problem.

Miało nie być postów ale wyślij to do szynszylaka lepiej żeby to było na stronie.

#3 Talon

Talon
  • Nowy
  • 226 Postów:
  • Interests:Playstation2 i... koszykówka!

Wysłany 23 sierpień 2005 - 19:02

Mnie interesowało najbardziej to jak otworzyć konsole żeby nic nie uszkodzić i jak otworzyć DVD czytnik
Tekken 5 wymiata!

#4 Person

Person
  • Nowy
  • 17 Postów:

Wysłany 25 sierpień 2005 - 18:26

Mam problem z 7 punktem. Mówisz żeby twie śrubki odkręcić z lewej strony tacki. Jak taz żadnych śrubek kurde niema. Niewiem jak tą tacke wyjąć albo wysunąć. pomóż jak możesz

#5 soro

soro

komunista ??

• Użytkownicy
  • 1799 Postów:

Wysłany 25 sierpień 2005 - 20:35

To nie jest finalna wersja tego tutoriala,więc brakuje tu wielu rzeczy jak np. wpisu że posługuje się zdjęciami konsoli V3 :) Jak ją wysunąć :?: Hmm podłącz konsole do prądu i naciśnij eject a potem odłącz od prądu i czyść oraz reguluj ps2 :P

Pozdrawiam

#6 Talon

Talon
  • Nowy
  • 226 Postów:
  • Interests:Playstation2 i... koszykówka!

Wysłany 09 wrzesień 2005 - 20:25

Mam pytanie, jakim smarem smarować prowadnicę>>??
Tekken 5 wymiata!

#7 soro

soro

komunista ??

• Użytkownicy
  • 1799 Postów:

Wysłany 09 wrzesień 2005 - 20:42

Talon napisał:

Mam pytanie, jakim smarem smarować prowadnicę>>??

Kup smar do prowadnic :) W każdym dobrze wyposażonym sklepie znajdziesz taki :P

#8 piotr17

piotr17
  • Nowy
  • 15 Postów:

Wysłany 14 wrzesień 2005 - 14:11

mam konsole v9 i nie odczytuje mi zadnych płyt!wiem ze odczytywała dopuki nie rozebrałem ja.Co moge zrobic by zaczeła znowu działać(laser na 100% jest sprawny).

z góry dzięki

#9 Sorious

Sorious
  • Nowy
  • 15 Postów:
  • Interests:Ps2, PC, bike

Wysłany 24 wrzesień 2005 - 19:27

A to ma być nasmarowane ? Bo ja we wszystkich tych prowadnicach zadnej wilgoci ani śliskości nie czuję.. :/ To chyba źle ? xD

Pozdro

#10 Dehamo

Dehamo
  • Nowy
  • 768 Postów:

Wysłany 25 wrzesień 2005 - 07:16

Jacy ludzie.... Zamiast mu podziękować to ci... A czemu tak / Gdzie to jest / Bo po co?? LUDZIE!!!! :lol: :lol: :twisted:

#11 Sorious

Sorious
  • Nowy
  • 15 Postów:
  • Interests:Ps2, PC, bike

Wysłany 25 wrzesień 2005 - 08:38

lol co za koleś n/c muahaha wiećej takich będzie śmiesznie ;-) Popierwsze to mu ludzie hołty składają jak im po wielu tygodniach męczarni chodzi PS2 a ja się tylko zapytałem o te prowadnice to udzelić odpowiedzi nie mogłeś ? Może nie tyle co nie mogłeś a co nie wiedziałeś zapewne :]

#12 ReiLord

ReiLord
  • Nowy
  • 18 Postów:
  • Interests:Wiele...

Wysłany 19 listopad 2005 - 10:40

Piotr17 : w zyciu nie ma nic na 100% poza tym, co wszystkich czeka...
Soro : osobiscie bardzo dziekuje za szczegolowy opis, mnie sie przydal, no i wazne, ze jest napisamy bardzo przystepnie.
Serious : nie przejmuj sie Dehamo reklamuje ImageShack, a tak btw: to brak wilgoci na prowadnicy raczej nie sluzy konsoli, to jak sex bez poslizgu :)

#13 highwind

highwind
  • Nowy
  • 4 Postów:

Wysłany 25 listopad 2005 - 16:16

witam mam pytanie jedno.jak wkladam plytke do napedu to tnie mi sie animacja intro i nie odczytuje mi planszy jak gram w burnouta 3 tzn zacina sie.Mam pytanie czmy jest to spowodowane jezeli ktos wie czy jest to uszkodzony laser czy jest on po prostu brudny problem mam taki sam w kilku innyc grach ale inne np resident evil 4 chodzi mi dobrze.konsole kupilem na allegro jest to model 50004 z ripperem 3.2 i jakims zabezpieczeniem cewki.pozdrawiam

#14 radical edward

radical edward
  • Nowy
  • 21 Postów:

Wysłany 27 listopad 2005 - 20:24

moze to byc wina płyt lub nagrywarki dvd.sprobuj nagrac na innej nagrywarce i na tej plycie,na ktorej masz RE4.Na 90 % to wina nagrywarki.Uzywaj dobrych płytek.

#15 GRipeN

GRipeN
  • Nowy
  • 32 Postów:

Wysłany 28 grudzień 2005 - 11:45

Mój problem jest dziwny :? Otóż konsola stała w jednym pokoju i leciał film na niej, po filmie odpaliłem God of War i chwile pograłem. Następnie wyniosłem konsolke do drugiego pokoju, a ta przestała czytać wszystkie płyty :eek: Po włożeniu płytki do konsoli laser tak jakby chciał ją przeczytać a nie mógł, słychać tak jakby uderzał o płyte :cry: Próbowałem wszystkich rodzajów płyt orginalnych, kopii zapasowych i zawsze to samo. Moja konsola to PStwo v12, która notabene nie ma jeszcze miesiąca:P

Dodam jeszcze że konsolka 2 dni temu spadła z szafki pociągnięta przez koleżankę.
Narkotyki nie biorę, bo trenuje sport należe do sekcji fifkowej.

#16 Dawid20

Dawid20
  • Nowy
  • 118 Postów:

Wysłany 29 grudzień 2005 - 17:39

Jak masz gwaracje to daj do serwisu ,a ja nie to kup laser za około 80zł na allegro.

#17 gore

gore

NIN - Perfect Drug

• GoodFellas
  • 3258 Postów:
  • Interests:psp/ps2/net/rpg

Wysłany 16 styczeń 2006 - 06:03

a moze jakis taki tutorial do slimki ?
scph-75004:v14+ripper 3.41u+pvr-802w+Sony MagicGate mc 8MB+Logitech cordless action controller
+Sony ds2+Singstar+Logitech socom headset+eyeToy+OpenPS2Loader0.6+FMCB1.18b
NX6125+Sempron Mobile 3100+Ati 200M+1,5GB_Ram+AVerTV_E501
PSP (fat) 5.50GEN-D3 TA-081+SanDisk2Gb

Laser Ci siada? Masz Pytanie? Napisz TUTAJ "F.A.Q Dotyczące Lasera w PS2/PSTwo"

#18 soro

soro

komunista ??

• Użytkownicy
  • 1799 Postów:

Wysłany 18 styczeń 2006 - 21:47

GRipeN napisał:

Mój problem jest dziwny :? Otóż konsola stała w jednym pokoju i leciał film na niej, po filmie odpaliłem God of War i chwile pograłem. Następnie wyniosłem konsolke do drugiego pokoju, a ta przestała czytać wszystkie płyty :eek: Po włożeniu płytki do konsoli laser tak jakby chciał ją przeczytać a nie mógł, słychać tak jakby uderzał o płyte :cry: Próbowałem wszystkich rodzajów płyt orginalnych, kopii zapasowych i zawsze to samo. Moja konsola to PStwo v12, która notabene nie ma jeszcze miesiąca:P

Dodam jeszcze że konsolka 2 dni temu spadła z szafki pociągnięta przez koleżankę.

Stary wybacz, ale , myśle że masz to zakupu nowy laser, albo jego regulacje( w co mocno powątpiewam!)!Możesz podziękować koleżance !

#19 czuper

czuper
  • Nowy
  • 15 Postów:

Wysłany 04 luty 2006 - 09:02

to i tak małe pieniądze - 80 zł za laser do slima . heh . nie ma to jak laser do grubej - 219 zł :|

#20 BOfBHonorPL

BOfBHonorPL
  • Nowy
  • 16 Postów:

Wysłany 12 luty 2006 - 14:43

Siema tu macie fajny bonus http://www.allegro.p...p?item=85120887 Płyta czyszcząca laser tylko do PS2 i PSX jest to coś jak płyta czyszcząca do PC

#21 iskra80

iskra80
  • Nowy
  • 1 Postów:

Wysłany 16 luty 2006 - 15:11

Cze mam problem z moją konsolą 30004,mianowicie czyta cd a dvd nie.Kiedys dałem pewnemu typkowi do regulacji co prawda działało ale teraz już padło.Kręcił mi 2 śróbkami pod laserem,chciałbym je ustawić w pozycji fabrycznej ale niestety nie wiem w jakiej pozycji powinny sie znajdowac. :cry:

#22 jablo

jablo
  • Nowy
  • 1588 Postów:
  • Interests:Konsole

Wysłany 18 luty 2006 - 16:15

mam pytanie jak kręciłem tym bialym pokrętłem i za bardzo przekręcilem to da sie to odwrocic :cry: :cry:
Konsola miala problem z odczytem dvd i teraz jak wkladam gre to disc read error .
cd chadza normalnie
ja nie chce kupywac 2 lasera :x :x

#23 majestic

majestic
  • Nowy
  • 97 Postów:
  • Interests:Sport, Elektronika

Wysłany 14 marzec 2006 - 14:31

PYTANIE
Czy jak wlaczam gre na DVD, pojawi sie na chwile doslownie 2sek obraz z wyborem browser i sys. conf. to raczej nie ma sie czym martwic i laser jest ale tez nie jest to juz jego pierwsza młodośc ;> ?

#24 frost121

frost121
  • Nowy
  • 4 Postów:

Wysłany 10 kwiecień 2006 - 12:50

mógł ci sie przesunąc laser lub cos w tym stylu . dziwne jest tylko to ze wczesniej jak piszesz spadła ci z szafki, wiec powinna odrazu nie działac.
w każdym razie jest to delikatny sprzet więc mogło sie stac wszystko.

#25 forebode

forebode
  • Nowy
  • 12 Postów:

Wysłany 14 kwiecień 2006 - 20:30

ja tez mam pewien problem z laserem.

jak gdyby nigdy nic przestal czytac backupy dvd (backupy cd czyta nadal). Jak myslicie zabawa w czyszczenie/regulacje lasera pomoze?

jeszcze jedno - mozecie sprecyzowac czym najlepiej czyscic soczewke? moze byc woda po goleniu czy nie?

#26 forebode

forebode
  • Nowy
  • 12 Postów:

Wysłany 15 kwiecień 2006 - 18:27

Moglby ktos pomoc? Bawilem sie zebatka i narazie zero efektu :/

#27 Madlax

Madlax
  • Nowy
  • 8 Postów:

Wysłany 27 kwiecień 2006 - 13:22

czuper napisał:

to i tak małe pieniądze - 80 zł za laser do slima . heh . nie ma to jak laser do grubej - 219 zł :|

masz w 100% racje to mala kasa za slima ja mam gruba i zaplacilem w lacznie z wysylka za hd-7 240zl + regulacja 30zl koszt 270zl a i tak nie chodzi prawidlowo wiec wzolem sprawy w swoje rece sam postanowilem regulowac czy jest to mozliwe ze laser po paru godzinach sam sie rozreguluje bo cos mi nie gra tak juz uda mi sie ustawic na ok to jak pogram to po np 2 godzinach juz zaczyna ciac a i jeszcze jedno gram w killzona i mam taki prblem ze jak gram mam w budynku wszystko przezroczyste jak strzele lub podejde to idzie wyczuc sciane to jak jakis niewidzialny labirynt moi ludzie nei maja glowy i przeciwnikow nie widac a przez pierwsze pare misji bylo wszystko ok co to moze byc?
:?:

#28 gore

gore

NIN - Perfect Drug

• GoodFellas
  • 3258 Postów:
  • Interests:psp/ps2/net/rpg

Wysłany 27 kwiecień 2006 - 21:06

forebode napisał:

Moglby ktos pomoc? Bawilem sie zebatka i narazie zero efektu :/
chyba poszedl ci uklad od dvd ;P laser niestety chyba nowy .. bo chyba nie uklad od lasera tebn LA czy jakos tak ;P
do kladnie nie wiem ale regulacja napewno nie pomoze..

Madlax: ludzie bez głow dawaj screena ;], a na marginesie ( o screenie mowielme powaznie ) to albo cos z kopia masz ;P albo juz kompletnie ci cos siada :D moze uklad graficzny ? poniewaz widac artefakty ... mozliwe...
scph-75004:v14+ripper 3.41u+pvr-802w+Sony MagicGate mc 8MB+Logitech cordless action controller
+Sony ds2+Singstar+Logitech socom headset+eyeToy+OpenPS2Loader0.6+FMCB1.18b
NX6125+Sempron Mobile 3100+Ati 200M+1,5GB_Ram+AVerTV_E501
PSP (fat) 5.50GEN-D3 TA-081+SanDisk2Gb

Laser Ci siada? Masz Pytanie? Napisz TUTAJ "F.A.Q Dotyczące Lasera w PS2/PSTwo"

#29 Madlax

Madlax
  • Nowy
  • 8 Postów:

Wysłany 28 kwiecień 2006 - 10:24

podregulowalem bialym pokretlem i sie poprawilo (ciekawe na jak dlugo)

#30 Ufol

Ufol
  • Nowy
  • 1 Postów:

Wysłany 01 maj 2006 - 21:18

Cześć mam problem. Ostatnio mam moja konsolka przestała czytać płytki DVD (SCPH- 30004). Regulowałem kąt, czyściłem laser ale to nic nie dało. Myślę że w tym wypadku pomorze tylko kalibracja. Nie wiecie jaka jest częstotliwość w omach napięcia dla DVD w laserze KHS 400B?

0 użytkownik(ów) czyta ten temat

0 użytkownik(ów), 0 gości, 0 anonimowy(ch)