Skocz do zawartości

PS2 i DVD Audio

• Zaloguj się aby odpowiedzieć
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pawson.s

Pawson.s
  • Nowy
  • 4 Postów:

Wysłany 02 styczeń 2014 - 23:35

Witam, jakoś nie znalazłem na forum wątku dotyczącego wykorzystania konsoli PS2 jako odtwarzacz DVD Audio w zestawie kina domowego.
Wiem, że bez przeszkód mogę odtwarzać filmy z DVD i cieszyć się dźwiękiem wielokanałowym, mogę też odtwarzać muzykę z CD.
Moja konsola to SCPH-30003 (fabryczna), a amplituner to STR-DE635 połączone oczywiście przewodem optycznym.
Moje pytanie to czy ta konsola odtwarza DVD Audio, czyli format dający możliwość zapisu dźwięku z częstotliwością próbkowania do 192kHz oraz rozdzielczością bitową 24bity? Wiem że zwykłe odtwarzacze DVD #sonoskie# mają tę możliwość. A może ktoś się orientuje czy ten amplituner w ogóle jest z tym formatem kompatybilny. Czy raczej muszę wymienić cały sprzęt?
Z dokumentacji sprzętu nie jestem w stanie tego wywnioskować.
Pozdrawiam:)

#2 isao

isao

'fall in luv'

• Moderatorzy
  • 5128 Postów:
  • Interests:A tak, tak.

Wysłany 04 styczeń 2014 - 13:17

Z tego co kojarzę to chyba odtwarza, jednak jest jedno małe ale znalezione w google... :)

Another way to play back DVD-Audio discs is to use a Microsoft Xbox or a Sony Playstation 2. They will not perform in MLP surround, but they will play back the default surround and stereo tracks on a disc. All you need is a digital cable running from your game machine into a digital input on your AV preamp or receiver. It is as easy as that to be playing DVD-Audio in surround sound.

Dodaj obrazek

#3 Pawson.s

Pawson.s
  • Nowy
  • 4 Postów:

Wysłany 05 styczeń 2014 - 01:37

Czyli z tego co rozumiem to wszystko powinno hulać, z tego cytatu wynika, że konsola odtwarza takie rzeczy, ale żeby cieszyć się jakością lub ścieżkami wielokanałowymi trzeba spiąć konsolę i wzmacniacz przewodem optycznym. Niem mam jeszcze takiej płyty żeby to sprawdzić, jak nabędę to się okaże i mam nadzieję, że temat zamkniemy werdyktem pozytywnym.

#4 # BERION #

# BERION #

3xNIE

• Moderatorzy
  • 8926 Postów:
  • Interests:Stare graty (konsole/kompy), gry, game-hacking i reverse engineering. A co? :}

Wysłany 05 styczeń 2014 - 16:08

A ja nie jestem taki przekonany czy obsłuży. Jeśli ma czym dekodować to czemu gry mają audio w 36/44.1KHz?

A skoro już celujesz w coś wyżej CDDA to nie lepiej od razu Pure Audio (czyli te Bluray'owe)?

#5 Pawson.s

Pawson.s
  • Nowy
  • 4 Postów:

Wysłany 05 styczeń 2014 - 22:38

# BERION #, o 05 styczeń 2014 - 16:08 , napisał:

A ja nie jestem taki przekonany czy obsłuży. Jeśli ma czym dekodować to czemu gry mają audio w 36/44.1KHz?

A skoro już celujesz w coś wyżej CDDA to nie lepiej od razu Pure Audio (czyli te Bluray'owe)?

Też nie jestem pewien, wydaje mi się jednak że nie o dekodowanie tu chodzi a samo odtworzenie i przesłanie do dekodera. Na "chłopski rozum" myślę że to bardziej kwestia szybkości przetworników, ale 3MB/s to chyba nie tak znowu dużo. Przecież filmy DVD odtwarza normalnie Dolby Digital 3/2 czyli około 5x 640 kb/s. Nie wiem czy to kwestia samego softu czy bardziej techniczna i możliwości czytnika, czy też jedno i drugie. I chyba się nie dowiem puki nie zdobędę płyty i nie sprawdzę. A co do Bluray to wszystko będzie zależało od posiadanej PS2. Jeśli konieczna okaże się wymiana sprzętu to prawdopodobnie właśnie na Bluray.

#6 # BERION #

# BERION #

3xNIE

• Moderatorzy
  • 8926 Postów:
  • Interests:Stare graty (konsole/kompy), gry, game-hacking i reverse engineering. A co? :}

Wysłany 06 styczeń 2014 - 22:32

O widzisz, nie pomyślałem o transferze. :P Przecież to tylko - jak sięgam pamięcią - DVD x4.

Edytowanie przez # BERION #, 06 styczeń 2014 - 22:32 .

#7 Pawson.s

Pawson.s
  • Nowy
  • 4 Postów:

Wysłany 26 marzec 2014 - 18:50

Witam po dłuższym czasie różnych testów i zdobywania wiedzy. Myślę że można już zamknąć ten temat kończąc odpowiedzią na pytania jakie postawiłem na początku. Tak gdyby ktoś szukał informacji w tej kwestii to:

Po pierwsze, żadna z konsol (PS 2 i PS 3) nie odtwarza ani DVD - AUDIO ani SUPER-AUDIO, nie wiem jak PS 4 ale znając markę sony to też nie. W gruncie rzeczy wcale się nie dziwię, bo oba formaty są mocno "AUDIO", zaawansowani wyjadacze w tej dziedzinie zgodzą się ze mną, że żadna współczesna konsola do gier nie ma nic wspólnego z dziedziną AUDIO. Pomijając samą budowę i zastosowane elementy wręcz przeczące dziedzinie AUDIO to żadne z tych urządzeń wcale nie zostało wyposażone w analogowe (nie mówiąc już dobrej jakości) złącze AUDIO. I wcale nie chodzi tu o połączenie cyfrowe (koncentryczne czy optyczne) ponieważ ten rodzaj jest typowy dla sygnałów dolby digital (48kHz). Nie wiem czy typowy odtwarzacz super audio jest wyposażony w złącze cyfrowe (nie dowiadywałem się) ale wiem że nie wykorzystuje się ich w zastosowaniach typowo audio, gdzie np korzystamy z drogiego wzmacniacza lampowego, tylko właśnie wysokiej jakości złącza i przewody analogowe. Więc 96 lub 192kHz to zdecydowanie nie jakość do usłyszenia z niedrogiego kombajna multimedialnego stojącego w centrum domowej rozrywki. Takie klocki po prostu są drogie. Podobnie było zresztą z pojawieniem się kodeków w odtwarzaczach DVD. Sony długo nie stosowało tego dodatku w drogich odtwarzaczach DVD ze względu na jakość. Jeśli konsument kupuje drogie urządzenie zapewniające wysoką jakość dźwięku i obrazu, to nie po to by korzystać z niego w sposób daleki od owej jakości (to moje zdanie).
Wspomniane formaty nie są odtwarzane przez te dwie konsole bo nabyłem nośniki super audio i dvd audio i sprawdzałem.

Po drugie, wspomniany na początku amplituner nie jest urządzeniem typowo audio, ale jest nie najnowszą już konstrukcją wielokanałowego wzmacniacza kina domowego, a jego ubogie złącza cyfrowe i przetworniki dekodują tylko sygnały o częstotliwości próbkowania nie większej niż 48kHz. Pozostają więc tylko złącza analogowe. Jest pewien dość pozytywny efekt odtwarzania wspomnianych nośników przez ten amplituner (oczywiście z wykorzystaniem odpowiednich głośników). Ja to zrobiłem za pomocą komputera i niedrogiej karty dźwiękowej SB. obsługującej zaledwie 24bit/96kHz. Różnica w dźwięku jest spora. Więc zastosowanie typowego odtwarzacza DVD-AUDIO lub SUPER AUDIO i porządnych przewodów na tym wzmacniaczy dałoby powalające efekty.

P.S.
Są obecnie dostępne odtwarzacze bardziej wszechstronne niż DVD lub SUPER AUDIO zapewniające odpowiednią jakość a zwłaszcza, że dostępną z plików flac.
Pozdrawiam:)

1 użytkownik(ów) czyta ten temat

0 użytkownik(ów), 1 gości, 0 anonimowy(ch)